Význam chovu včel

Hodnocení významu včel a jejich chovu se s vývojem lidské společnosti významně měnilo. Prvotní význam pro člověka představovaly včelí produkty, a to především med a vosk. V současné době je (přes neoddiskutovatelný význam včelích produktů) velmi ceněna především opylovací činnost včel. Odhaduje se, že v našich podmínkách se včela medonosná podílí na opylování entomofilních rostlin až z 95 %. Zbylých 5 % pak připadá především na různé druhy samotářských včel (těch u nás žije zhruba 600 druhů), čmeláky (asi 30 druhů) a případně jiné druhy hmyzu. Zde je třeba zdůraznit, že se nejedná jen o opylování kulturních entomofilních rostlin, ale také o divokou entomofilní zeleň, u které nejde o zvyšování výnosů, ale především o její udržení v přírodě. Opylovací činnost včel má tedy nejen význam hospodářský, ale také ekologický.

Ekologický význam včel je ovšem možné vidět ve dvou rovinách. Kromě již zmíněného významu pro opylování entomofilních rostlin je včela medonosná významným indikátorovým organismem pro hodnocení stavu životního prostředí.

Včelařství má i závažný sociální význam. Kromě toho, že pro určitou skupinu lidí představuje obživu, pro mnoho lidí představuje významnou zájmovou činnost, významné využití volného času. Významné je i výchovné působení na mladou začínající generaci včelařů. Bohužel, aktivně se u nás v současné době včelařství věnují především starší lidé. Naprostá většina našich včelařů jsou členové Českého svazu včelařů (ČSV, o.s.). Podle údajů ČSV je průměrný věk členů ČSV vyšší než 58 roků. Tato nepříznivá věková struktura se promítá do počtu včelařů i do počtu včelstev. Počet včelařů je asi 48 000, počet včelstev v posledních letech osciluje kolem 500 000. Za  počet, který by dostačoval pro opylení entomofilních rostlin na území České republiky bylo považováno 800 000 včelstev. V posledních letech se však začíná podíl včelařů mladších 50ti let pozvolna zvyšovat. Včelařů přibývá i ve věkové skupině do 30ti let. Je otázkou, zda počet včelstev, který se v 80tých letech uváděl jako nutný pro optimální opylení plodin, je v dnešní době relevantní. Dnes stále více včelařů totiž chová silná včelstva v nástavkových úlech. Takováto včelstva dosahují i trojnásobné síly ve srovnání s původními včelstvy v tradičních dvouprostorových úlech. Odhaduje se, že tato silná včelstva jsou schopna minimálně dvojnásobného výkonu při opylování než původní slabší včelstva. Navíc Česká republika patří mezi země s nejvyšší hustotou včelstev v porovnání s evropskými i mimoevropskými státy.