Balení, skladování, značení a prodej medu

Vytočený a upravený med se balí a uskladňuje jen v potravinářských obalech, které neovlivňují kvalitu a senzorické vlastnosti medu. Tyto podmínky splňuje sklo, jež se používá především u spotřebitelských balení, dále potravinářské plasty, nerez, hliníkové mlékařské konve a případně kovové sudy opatřené potravinářskými nátěry. U spotřebitelských balení by měly být používány nové čisté sklenice opatřené novými čistými víčky nejlépe typu twist-off. Nevhodné je použití sklenic od konzervované zeleniny nebo konzervovaného ovoce. Jak již bylo uvedeno výše, kvalita a trvanlivost medu může být významně ovlivněna skladovacími podmínkami. Proto se med musí skladovat při teplotách do 25oC, bez přímého oslunění a relativní vlhkosti do 70%. Tyto skladovací podmínky by měly být uvedeny na etiketě. Na etiketě by dále mělo být uvede označení „med“. Dále se uvádí zda se jedná o med květový či medovicový. Může se dále uvádět zda se jedná o med jednodruhový či smíšený, dále může být upřesněn geografický či místní původ medu. Toto označení může mít charakter ochranné známky, např. „Český med“, který splňuje normu Českého svazu včelařů. Dále se uvádí výrobce nebo země původu, množství (gramáž), minimální trvanlivost (obvykle 2 roky) a podmínky skladování. Rovněž se uvádí způsob získávání (např. lisovaný) a způsob úpravy (např. plástečkový, pastovaný). V případě, že je med získaný odstřeďováním, pak se způsob získávání neuvádí. Mohou se také uvádět speciální kritéria jakosti medu.

Nejběžnější je prodej přímo včelařem, tzv. ze dvora. Tento prodej je upraven Vyhláškou č. 289/2007 Sb., o veterinárních a hygienických požadavcích na živočišné produkty, které nejsou upraveny přímo použitelnými předpisy Evropského společenství. Zde je uvedeno,  že za malé množství medu, určeného k prodeji chovatelem v domácnosti chovatele, hospodářství chovatele, v tržnici přímo spotřebiteli anebo k dodání medu chovatelem do maloobchodní prodejny, která zásobuje přímo konečného spotřebitele, se považuje množství nepřevyšující 2 tuny ročně. Med prodávaný uvedeným způsobem  nesmí být uváděn dále do oběhu. Prodej ze dvora je zvláště výhodný pro včelaře do 50 včelstev. Nejlepší reklamou pro tento prodej je ukázka pěkné upravené včelnice, ukázka čisté medárny a ukázka upraveného skladu s naplněnými sklenicemi. Další možností je prodej přímo do výkupu nebo prodej přes odbytové družstvo.

Při manipulaci s medem je třeba dodržovat určité hygienické zásady. Nesmí docházet k poškozování a znečišťování, nesmí docházet k přijímání pachů, nesmí se prášit. Podlahy, povrchy stěn a další plochy musí být snadno čistitelné a dezinfikovatelné se snadným odtokem vody. Prostory by měly být vybaveny dostatečnou ventilace, měly by být včelotěsné, těsné před vniknutím hlodavců. Důležitý je také dostatek  pitné a teplé vody. Technologická zařízení musí být, omyvatelná, dezinfikovatelná, vyrobená z vyhovujících potravinářských materiálů nebo opatřená potravinářskými nátěry.