Účinky a použití propolisu

Hlavní oblasti použití odpovídají spektru účinnosti obsahových látek propolisu. Doménou je využití jeho antibakteriálních vlastností. V poslední době se opět zvyšuje zájem o propolis v souvislosti s nastupujícími problémy s účinností antibiotik vůči rezistentním kmenům bakterií.

Antimikrobiální vlastnosti vykazují složky propolisu v obdivuhodné šíři, neboť vykazují účinky jak proti bakteriím, virům tak i plísním. Vůči některým původcům onemocnění navíc vykazují efekt již v minimální koncentraci.

 

Seznam inhibičních či antimikrobiálních účinků propolisu či jeho extraktů

Tabulky zpracovány podle A.Přidal (učební texty Včelař – farmář, Jihočeská včelařská škola Blatná)

Cílový organismus

Poznámka

Účinné látky

BAKTERICIDNÍ účinky

pinocebrin
galangin
kys.kávová
kys.ferulová

a jiné…

Paenibacillus larvae

původce moru včelího plodu

Helicobacter pylori

žaludeční vředy

Bacillus de koch

tuberkulóza

Staphylococcus spp.

způsobující zánět plic

Staphylococcus aureus

pozitivní synergický účinek v kombinaci se 13 antibiotiky – účinnost proti 10 kmenům

Streptomyces sobrinus, S. mutans & S. cricetus

zubní kaz (testováno na hlodavcích)

Salmonella sp. a Shigella sp.

potenciální použití při léčbě salmonelózy, redukce patologických změn při salmonelóze

Listeria monocytogenes

extrakt v dávce 7,5 mg·ml-1 je baktericidní

112 anaerobních kmenů baktérií

přinejmenším inhibiční efekt

Bacteroides nodosus

hniloba paznehtů u ovcí

a další...

Bacillus subtilis,Streptococcus spp.
Streptomyces spp., Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae

FUNGICIDNÍ účinky

pinocebrin,

3-acetyl pinobanksin, kys. kávová, pterostilben, benzyl ester kys. p-kumarové, sakuranetin

Candida albicans

·  slabý efekt má etanolový extrakt propolisu (EEP), vodní extrakt (VEP) tyto účinky nemá

·  lepší účinky „in vitro“

·  ve srovnání s 10 antibiotiky měl EEP synergické účinky s natamycinem a flucytosinem

Aspergilus niger

 

Sacharomyces cerevisiae

 

Botrytis cinerea

in vitro je EEP fungicidní, ale in vivo přímo na jahodách má neprůkazný vliv

Ascosphaera apis

původce zvápenatění včelího plodu

6 dalších humánních mykóz

antifungicidní účinky se liší se složením vzorku propolisu

ANTIVIROVÉ účinky

kys.kávová, lutseolin, quercetin

Herpes

herpes 1, 2 a 3 aj. in vitro; existují patentované masti na herpes viry, jejichž účinnost je diskutabilní. Zejména Virus varicela-zoster – lidský herpesvirus 3 přežívající u jedinců s funkčním imunitním systémem senzorických nervových gangliích subklinicky. Teprve při oslabení imunitního systému se začíná virus množit a vystupuje z ganglií do periferií na kůži (dermatomy), které inervují a zde vznikají puchýřky. Léčebný efekt propolisovou mastí je tak diskutabilní, protože virus je v buňkách senzorických ganglií nezastižitelný.

rajčatový virus

EEP je efektivní, VEP méně

viry chřipky

u myší byla prokázaná snížená mortalita po infekci virem chřipky při orální i injekční aplikaci propolisového extraktu

ANTIPROTOZOÁLNÍ a ANTINEMATÓDNÍ účinky

Gardia sp.

zdvojenka

 

Tripanosoma cruzi

bičíkovec

 

Ascaris suum

propolisový extrakt zvýšil imunitní odpověď u prasat a organismus se dokázal ubránit škrkavkám během jejich askaroidní migrace

 

 

Léčivé či jiné účinky propolisu nebo jeho extraktů

Účinky

Poznámka

Účinná látka

alergie

nějaké alergické reakce mohou být zaviněné přítomností pylu

převážná část alergických reakcí je způsobena pentenyl estery a fenyletyl estery kyseliny kávové obsažené přímo v propolisu

protektivní účinky před ϒ‑radiací

prokázán u myší po intraperitoneální injekci EEP, likvidace volných radikálů

 

antirakovinné účinky

cytotoxické či cytoinhibiční účinky;
 

především kys. kávová a její deriváty, např. fenyletyl-3-metylkafeát, chrysin

vředy

pouze vředy žaludeční (nikoliv vředy dvanácterníku); uplatňují se zejména antibakteriální účinky proti bakterii Helicobacter pylori

luteolin, apigenin

kožní potíže

kožní plísně, kožní exémy, vyrážky ap.

 

lepra

malomocenství

 

regenerace kožní tkáně savců

stimuluje enzymatické procesy, buněčný metabolismus, cirkulace, tvorbu kolagenu; usnadňuje hojení popálenin (nevztahuje se na epiteliální regeneraci dásní)

arginin

anestetické účinky

zejména v ústní dutině

pinocebrin, pinostrobin, estery kys. kávové

spasmolytické účinky

 

quercetin, kaempferide, pektolinarigenin

zubní lékařství

proti kazivosti zubů, zabraňuje vzniku zubního filmu (plaku), tlumí potíže při gingivitidě, při pulpitidách (50% EEP)

 

ostatní lékařské využití

bronchitida – nejlepší výsledky jsou při inhalací EEP spolu s propolisovými tabletami a aplikací dolomitu

stimulace imunitní odpovědi myší (navýšení počtu makrofágů či stimulace produkce cytokininů)

u krys a myší koncentrovaný EEP v dávce 100–500 mg/kg tělesné hmotnosti, snižuje krevní tlak, má uklidňující účinek, protektivní účinek na játra (otravy, např. alkohol, tetrachloridy); propolis nemá diuretické, protikrvácející a protisklerotické účinky.

bércové vředy (intravenózní aplikace VEP)

← eriodictol

zesílení stěn kapilár

quercetin (3’,4’ dihydroxy-flavonoid, flavan-3-oly)

vazomotorické katary a vůbec protizánětlivé účinky

kys.kávová, akacetin

veterinární indikace

zlepšený přírůstek mléčných telat a redukce výskytu průjmů (5 ml 20% EEP ráno a večer s mlékem)

mastitida – zdárné léčení dokonce i infekcí způsobených rezistent­ními bakteriemi

antikokcidiózní u králíků (orálně 2–3% EEP po dobu 4 týdnů)

proti vším testováno na kozách, VEP v koncentraci 0,75 % nebo 1,00 % aplikováno 2× jako postřik na srst se 7denním intervalem redukovalo výskyt vší o 98,2 % a 100 % za 7 dnů po skončení aplikace a bez vedlejšího efektu na kozy.

 

antioxidační účinky

jako výsledek synergismu mezi jednotlivými složkami propolisu; rychlost tohoto účinku se odvozuje od množství nenasycených sloučenin – čím méně vosku obsahuje propolis, tím více nenasycených sloučenin se v propolisu vyskytuje; dále zabraňuje oxidaci slunečnicového oleje (zkouší se i protektivní účinky propolisu na další potraviny)

 

rostlinné inhibitory

brání růstu rostlin a klíčení semen

 

 

Propolis a léčba ran

Výrazných léčebných efektů je dosahováno zejména při použití v léčbě infikovaných ran kůže, pooperačních infekcích v sutuře. Často je využíváno i spojení dalšího včelího produktu výborně působícího při léčbě ran – medu. Při léčbě ran, lze propolisovou tinkturu zapracovat do medu a tím zvýšit jeho antibakteriální vlastnosti, pokud hojení rány komplikuje infekce. V poslední době jsou dosahovány při použití medu s propolisem velmi dobré výsledky i při léčbě infekcí v ráně, které způsobují k antibiotikům rezistentní MRSA kmeny bakterií-

Použití ve výživě hospodářských zvířat – v Japonsku odzkoušeli propolis jako přídavek krmiva nosnic (jen 30 ppm – parts per million), což vedlo následně ke zvýšení snášky, konverzi krmiva a hmotnosti nosnic. Bylo zjištěno, že 500 ppm propolisu v krmné dávce zvýší přírůstky brojlerových kuřat až o 20 %. Vliv propolisu byl sledován i v Jižní Americe. Kromě pozitivního vlivu na přírůstky byly sledovány vlivy na zlepšení konverze krmiva, jatečnou výtěžnost, stravitelnost a křehkost masa a také reprodukční vlastnosti samic.

Použití v potravinářství – antioxidační, antibakteriální a antimykotické účinky propolisu jej předurčují pro případné použití v potravinářství. Na rozdíl od některých konvenčních konzervantů má totiž propolis dobré účinky na lidský organismus. Doposud však použití propolisu jako přírodního konzervačního prostředku nebylo důkladně prozkoumáno. Navíc jsou tu i skeptici, kteří poukazují na výrazné alergické účinky propolisu.

Použití v lékařství – největší využití v medicíně lze najít především v zemích východní Evropy, Ruska a asijských zemích. V tzv. západním světě je doposud využití propolisu velmi okrajové. Je to dáno především požadavkem na stálost složení, což je u propolisu velmi obtížné a lze řešit pouze při výrobě zpracováním velkého množství propolisu, homogenizace a následné produkce v šaržích.

Problémem, který je ale neopodstatněný, je možný výskyt nežádoucích alergických reakcí. I když jsou alergické reakce na propolis velmi vzácné a zdaleka nedosahují četnosti běžně užívaných syntetických léčiv, tvoří také tyto možné reakce překážku ve větším rozšíření jeho využití.

Aplikace jakékoliv formy propolisu by však i přes vzácný výskyt alergií měla být provedena pouze u osob nealergických. Lze to ověřit krátkým kontaktním testem. Na zápěstí se nanese malé množství ředěné propolisové tinktury za 24–48 hod. se procedura opakuje. Vhodné je opakování i po delší době např. 14 dnech. Pokud ani po druhé aplikaci pokožka na ošetřených místech nezarudne či nezačne výrazně svědit, může být propolis používán.

 

Propolisová tinktura – výroba v domácích podmínkách

Nejjednodušší formou zpracování propolisu, tak abychom mohli využít co nejvíce účinných látek, je propolisová tinktura. Její výroba je jednoduchá a snadno proveditelná doma bez potřeby nějakého náročného vybavení. Základem je vyvarovat se ve všech fázích zpracování styku s kovy. Obsahové látky zejména ze skupiny flavonoidů, jsou velmi citlivé a je škoda je zničit. Používáme tedy pouze sklo, keramiku, dřevo případně plasty určené pro styk s potravinami. Je velmi výhodné se ve všech fázích zpracování i samotném skladování vyvarovat co možná nejvíce světlu. Proto i pokud hotovou tinkturu nepřechováváme ve tmě, je vhodné použít tmavé lékárenské sklo.

Pro samotnou výrobu budeme potřebovat pomůcky pro rozdrcení propolisu, nádobu pro extrakci a líh. Lze použít lékárenský líh, domácí pálenku nebo čistou vodku. Vše záleží na účelu, pro který extrakt připravujeme. Pokud budeme chtít tinkturu pro všestranné použití, je vhodné použít 60% ethanol. Pokud potřebujeme extrakt pro výrobu masti, nebo krému je vhodnější použít 96% ethanol. Vždy by měl být použitý líh alespoň 30%. S použitím slabšího alkoholu se nám nepodaří získat tolik účinných látek. Je velmi výhodné použít pro samotnou extrakci propolis co nejvíce nadrcený, zvláště pokud máme propolis ve větších kouscích. Extrakce tak bude účinnější a rychlejší. Drcení se nejlépe provádí se zmraženým propolisem, ale pozor, né při pokojové teplotě, kdy se následně při velké změně teploty a orosení spíše slepuje. Nejlépe tak využijeme mrazivých nocí a během chvilky propolis např. ponechaný za oknem zpracujeme ráno venku na jemný prášek. Když je propolis suchý, lze ho dobře zpracovat i nemražený. K drcení můžeme použít např. misku s tloučkem.

Existují mnohé návody pro provedení extrakce. Výrobu pro vlastní použití si můžeme i trošku zjednodušit a dělat ji malinko od oka. Podrceným propolisem naplníme lahev pro extrakci do 1/3 objemu a doplníme lihem. Během extrakce, kterou provádíme v temném prostředí při teplotě do 25 °C, je vhodné občas láhve promíchat jejich otočením a po 14 dnech máme hotovo. Pro oddělení od nerozpuštěného zbytku tvořeného převážně voskem, můžeme využít papírový či plátěný filtr nebo trošku vaty v trychtýři. Lze však použít jen stažení čisté tinktury pipetou, nebo stříkačkou bez filtrace. Výtěžnost je však samozřejmě nižší. Zbytek lze po přecezení přes plátno využít např. pro nátěry dřeva. Již však není nikdy tento extrakt tak kvalitní a bez sedimentu.

Na závěr již zbývá naplnit konečné balení, např. lahvičky s kapátkem. Je možno použít běžně dostupné plastové lahvičky tzv. bralenky, nebo skelněné lahvičky s ponořeným kapátkem. Jejich výhodou je nezalepování kapátka. Obvykle i propolisová tinktura ve skle lépe vypadá. Propolisová tinktura je základním produktem vedle medu, který by mohl včelař při prodeji nabídnout. Jen pozor, jeho oficiální prodej již podléhá nutnosti mít schválené a dozorované provozní prostory.

 

Pupeny rostlin nevyhledávají pouze včely při sběru pryskyřic pro tvorbu propolisu, ale také volně žijící zvířata a lidé. Využitím pupenů rostlin zejména prostřednictvím tinktur se zabývá obor gemmoterapie. Mnohé rostliny mají v této formě opravdu zajímavé využití. Často je dosahováno i v očích lékařů velmi dobrých výsledků. Jedním takovým příkladem za všechny je tinktura z pupenů topolu černého. Má širší využití, ale vyhledávána je zejména pacienty s boreliovou infekcí. Především po prodělané antibiotické léčbě, je to výborný prostředek pro doléčení. Výborným lékem je i při přetrvávajících obtížích s infekcí spojených, např. pohybového aparátu, či nervového systému.