Med

Med je nejznámějším a nejdůležitějším včelím produktem. Dnes je považován za velmi dietetickou přírodní potravinu. Celosvětová produkce medu přesahuje 1,5 miliónů tun ročně. Roční produkce medu v ČR se pohubuje mezi 6000 – 9000 tun v závislosti na klimatických faktorech, počtu a zdravotním stavu včelstev. Roční spotřeba medu na osobu se v ČR pohybuje mezi 0,5 – 0,7 kg. 

 

Definice medu

Med můžeme definovat různým způsobem. Klasická definice medu zní: „Med je zahuštěný vodný roztok převážně jednoduchých cukrů obohacený o důležité biologicky aktivní látky rostlinného i živočišného původu, který včely vyrábějí z  nektaru rostlin a medovice.“

Poslední definice medu uvedená ve vyhlášce MZe č. 76/2003 Sb., kterou se stanoví požadavky pro přírodní sladidla, med, cukrovinky, kakaový prášek a směsi kakaa s cukrem, čokoládu a čokoládové bonbony  zní: „Potravina přírodního sacharidového charakteru, složená převážně z glukózy, fruktózy, organických kyselin, enzymů a pevných částic zachycených při sběru sladkých šťáv květů rostlin (nektar), výměšků hmyzu na povrchu rostlin (medovice), nebo na živých částech rostlin včelami (Apis mellifera), které sbírají, přetvářejí, kombinují se svými specifickými látkami, uskladňují a nechávají dehydratovat a zrát v plástech.“

 

Druhy medu

Medy můžeme dělit podle různých hledisek. Můžeme je dělit podle druhu včel. U nás mluvíme o medu získávaného od včely medonosné (Apis mellifera). V Asii je např. možné získávat med od včely východní (Apis cerana). Ceněný je i med jihoamerických bezžihadlých včel.

Nejčastější dělení je na medy květové (nektarové) vyráběné včelami z nektaru rostlin a medovicové vyráběné z medovice. Dřívější legislativa ještě uváděla medy smíšené (tedy vyráběné jak z nektaru, tak medovice), což však v současné době naše legislativa vycházející z legislativy evropské nepřipouští.

Dále můžeme medy dělit na jednodruhové (pocházející z jednoho druhu rostlin) nebo smíšené (pocházející z více druhů rostlin).

Další členění medů je možné podle geografického původu, způsobu získávání (medy vytáčené, vykapané, vylisované, plástečkové – tj., že spotřebitelským balením jsou plásty s medem), způsobu zpracování (např. med pastovaný) a určení (med k přímé spotřebě a med průmyslový neboli pekařský určený pro výrobu medového pečiva). V poslední době se objevil i med produkovaný v ekologickém zemědělství označovaný jako biomed.