Základní rozdělení včelích produktů

Vlastními včelími produkty nazýváme nezpracované přírodní látky, které odebíráme včelstvům za účelem uspokojování lidských potřeb. Mezi základní včelí produkty je tak zařazováno 6 produktů:

  • med,
  • pyl,
  • vosk,
  • mateří kašička,
  • propolis,
  • včelí jed.

Včely si je vytvářejí pro vlastní potřebu. Tyto produkty se dále využívají na přípravu různých výrobků ze včelích produktů. Do popředí našeho zájmu je staví jejich příznivé účinky na lidský organismus, ale i skutečnost, že jsou relativně prosté cizorodých látek, které se běžně nacházejí v jiných potravinách.

Lze je rozdělit na dvě skupiny, a to podle původu;

  • zatímco med, pyl a propolis jsou prvotně rostlinného původu a včely tento materiál sbírají ve volné přírodě a obohacují ho o látky vlastního těla nebo ho jinak přetvářejí,
  • mateří kašička, včelí vosk a včelí jed jsou ryze včelími produkty, tzn., že si je včely tvoří ve svém těle.

Mezi další, méně známé produkty, je v současné době zařazováno včelí maso a včelami ovlivněná voda. Kromě těchto "klasických" včelích produktů včelaři také prodávají samotná včelstva, roje, oddělky, smetence, pakety, včelí matky, aj. Nejedná se však o přímé včelí produkty, ale spíše o produkty včelaření jako takového. Bezesporu nejdůležitějším, i když relativně nehmatatelným, včelím produktem je opylovací činnost včel.

Med. Med je nejznámějším a nejdůležitějším hmatatelným včelím produktem. Pro včely je med hlavní energetickou, pro život nezbytnou potravinou, kterou potřebují pro vykonávání veškerých svých aktivit. Kromě zdroje energie, jsou v medu přítomné i léčivé látky a antioxidanty, které včely chrání před bakteriemi a dalšími nepříznivými vlivy.

Pyl. Pyl je vedle medu druhou hlavní složkou výživy včel a slouží jako hlavní zdroj bílkovin. Je rovněž jedinou nezbytnou surovinou potřebnou pro tvorbu mateří kašičky.

Včelí vosk. Včelí vosk je základní stavební surovinou včel, ze které si staví včelí dílo – plásty. Včely si ho vytváří samy činností voskotvorných žláz umístěných na zadečku dělnic.

Mateří kašička. Mateří kašička je ve včelstvu důležitou formou bílkovinné potravy, jsou s ní krmeny larvy všech kast a matka po celý život.

Propolis. Propolis, který včely vytváří ze směsi pryskyřic a vosku s přídavkem výměšků svých žláz, využívají včely v širším slova smyslu k udržení vnitřního klimatu v úle a rovněž k mumifikaci vetřelců.

Včelí jed. Včelí jed je sekretem jedové žlázy samic sloužící primárně na ochranu včel.

 

Ostatní, méně známé včelí produkty.

Včelí maso. Zdrojem včelího masa mohou být dospělé včely, kukly či larvy. Tento včelí produkt je u nás zcela na okraji zájmu. Naopak např. v Japonsku a Číně jsou trubčí larvy prodávány v konzervách jako delikatesa - obdobně jako například ve Francii šneci.

Včelami ovlivněná voda. Dle některých údajů mohou včely díky svému elektromagnetickému poli ovlivnit vazebný úhel mezi atomy vodíku a atomem kyslíku. Takto ,,upravená“ voda jinak prochází membránami buněk a mění jejich povrchové napětí i přesuny iontů. Tohoto jevu se využívá v apiterapii při léčbě některých metabolických a psychických onemocnění. Jedná se však o vědecky nepodloženou a detailně neprozkoumanou oblast.

Roj.Rojení představuje přirozený způsob množení včelstev, kdy v určitém období dojde k vyrojení „staré matky“ s určitým počtem včel, které hledají nové místo pro svůj rozvoj.

Smetence.  Smetence jsou umělé roje - včelař odebere z několika včelstev patřičné množství včel (± 2 kg), ke kterým přidá oplozenou matku.

Paket. Paket je lehký plastický úl, který je vybaven voskovými mezistěnami, kde budou včely stavět plásty a plnit je medem. Během měsíce je úl plný medu a vyprázdní se přirozeným vymřením včelích dělnic, které obvykle nežijí déle jak 25 dní. Není zde přítomna včelí matka. Každý včelí paket obsahuje past s feromony včelí matky. Tato vůně oklame včely dělnice.

Oddělek. Oddělek představuje nejjednodušší způsob množení včelstev. Z mateřského úlu se odebere několik plástů - plodových i zásobních - i se včelami a vytvoří se tak nové včelstvo, ke kterému včelař přidá zralý matečník nebo oplozenou matku, případně si včely jsou schopny z mladých larviček vychovat novou matku samy.

Produkce matek a matečníků. Pro výměnu matek ve vlastních včelstvech, navýšení jejich počtu anebo na prodej, včelaři produkují matky či matečníky.

Opylovací činnost. V porovnání s jinými opylovateli je včela medonosná nejuniverzálnějším a nejlepším opylovatelem na světě. Hodnota včelí práce vykonané opylováním se těžko vyčísluje. V našich podmínkách se uvádí, že je zhruba 10x vyšší než je hodnota vyprodukovaného medu. V některých zemích (USA, Francie, Austrálie..) je opylování také hlavním zdrojem příjmu včelařů a jeho hodnota se uvádí více než 140x vyšší v porovnání s hodnotou medu.