Využití pylu

Pyl je využíván vzhledem ke svým nutričním hodnotám jako doplněk stravy. Při jeho užívání je popisováno zlepšení sportovních výkonů, zlepšení celkové vitality, omlazení organismu, zvýšení tonu pokožky, podpora růstu vlasů a nehtů. Nativní pyl je díky exině pro člověka téměř nestravitelný. Doporučuje se proto konzumovat pyl upravený tak, aby mohl být tráven jeho sporoderm a ne pouze látky obsažené v exině. K narušení exiny obvykle stačí pyl smíchat s ředěným medem. Pylové zrno v trávicím traktu nabobtná, exina praskne a sporoderm se vylije. Dostanou se tak ven škrobová zrna, jejichž membrána obsahuje alergeny. Bylo rovněž vyzkoušeno rozbíjení pylu na vibračním mlýnku, což také vedlo ke zvýšení stravitelnosti samotného pylu. Pyl obsahuje všechny aminokyseliny esenciální pro člověka a další, převažuje prolin. Ve 100 g pylu se nachází tolik AMK jako v 0,5 kg masa. Vitalizujícího účinku pylu využívají různé kosmetické firmy pro přípravu alkoholových a vodních extraktů, které, na rozdíl od nativního pylu, vyvolávají alergie jen zcela výjimečně.

Ve zdravotnictví je možné pyl využít všude tam, kde je třeba obnovit tkáně – po těžkých nemocech, po operacích, úrazech, u pacientů v rekonvalescenci po mozkových cévních příhodách, u vleklých nervových onemocnění, dále u stavů vyčerpanosti, při stresech, při zažívacích problémech, u vředů žaludku a dvanácterníku, při onemocněních jater, při arterioskleróze. Pozitivní účinek je popsán při potížích s prostatou (infekce, otoky) a se záněty močových cest. Používá se při desenzibilizaci alergiků, zejména u senné rýmy. Při příjmu pylu přes trávicí soustavu nedochází tak často k alergickým reakcím, nicméně desenzibilizace je prováděna zejména subkutánní aplikací pylových extraktů. Pohankový pyl obsahuje rutin, jež zmírňuje křehkost cév a snižuje tak nebezpečí infarktu. Rovněž jsou popisovány případy vyléčení rakoviny u zvířat, vyléčení nachlazení, akné, anémie, vysokého krevního tlaku, nervových a endokrinních poruch. Je však nutné dodat, že kromě problémů s prostatou a alergií se však nejedná o vědecky podložená fakta. Nicméně užívání pylu celkově prospívá kondici zvířat a lidí a je doporučováno jako podpůrná kúra.

Použití pylu jako léku je komplikované, neboť, vzhledem k různému složení, je obtížné ho standardizovat. Rozdílný účinek nezávisí jen na původu pylu, ale i na klimatických podmínkách a na stravitelnosti daného vzorku. Např. v Německu je pyl oficiálně registrovaný jako léčivo od roku 1991.

Bakteriostatický účinek spojovaný s pylem je pravděpodobně vázán na látky přidávané včelami při zpracování pylu (glukózooxidáza).

Doporučená denní dávka pylu pro člověka je cca 30 g, tj. 1-2 kávové lžičky.

Kontraindikováno je podávání pylu samozřejmě v případě alergiků, vzhledem k vysokému obsahu bílkovin pak u pacientů s nemocnými ledvinami a při zvýšené zátěži ledvin, např. v těhotenství, rovněž pak není používání pylu doporučeno u nádorových onemocnění.

Alergie na pyl ve formě senné rýmy (pollinozní obtíže) je nejrozšířenějším typem alergií vůbec. U nás jí trpí asi pětina obyvatel. Jedná se většinou o pyl větrosnubných rostlin, zejména o pyl trav, stromů a plevelů. Hmyzosnubné rostliny nebývají tak častým původcem alergií, protože mají příliš velká a těžká zrna. Ani tito alergici však nemívají obvykle problémy s konzumací pylu v potravě nebo nebývají problémy tak vážné.

 Pyl si skladují i samotní včelaři, kteří ho používají pro podněcování včelstev, zejména v jarním období.